Rubrika: Konference a Semináře

Konference a Semináře


Ve skanzenech se odehrává často velké množství různých akcí. Od přednášek, představení, kulturních akcí až po večery s ochutnávkami vína. Pojďme se podávat na různá roční období a akce, které tato období provázejí.

Zima

Zimní období je ve skanzenech spojeno především s dobou adventu, kde především o adventních nedělích bývají ve skanzenech různé ukázky lidových řemesel a výroby cukroví, které k oslavě Vánoc neodmyslitelně patří. Poté jsou ukázány různé vánoční zvyklosti a tradice, které byly pro naše předky důležitou součástí období kolem zimního slunovratu.

Jaro

Mezi zimou a jarem bývají ve skanzenech k vidění také různé akce spojené s tradičním vyháněním zimy a vítáním jara. Podle různých koutů republiky se odehrávají různé akce. Například: pálení Murény, vodění medvěda, masopust a fašankové slavnosti.

A jarní období je spojeno především s největším křesťanským svátkem – Velikonocemi. Ve skanzenech můžete v tomto období navštívit nespočet akcí souvisejících s tímto svátkem. Například zde uvidíte tradiční malování velikonočních vajíček, pletení pomlázky (tataru), nebo tradice spojené s oslavami příchodu jara.

Léto

Léto je spojené především s letními venkovními koncerty, vystoupeními a představeními. Můžete se těšit například na folklorní tance a zpívání, ochutnávky vína a tradičních lokálních pokrmů.

Na jižní Moravě se také v létě odehrává spoustu slavností vína a otevřených sklepů. Například ve Strážnici můžete navštívit jednak skanzen, tak i následnou ochutnávku vína.

Podzim

S podzimem přichází oblíbená čas oslav bohaté sklizně, dožínky, vinobraní. Například v Uherském Hradišti se každoročně na začátku září odehrává skvělá akce spojená s vínem, kde po celém Uherském Hradišti je k ochutnání obrovské množství různých lokálních vín, burčáků a pálenky.

Nenechte si ujít žádnou akci, sledujte náš web a určitě vám nic neunikne.


Milujete český folklor a české tradice? Pak byste se rozhodně měli podívat na tento článek, ve kterém najdete nejznámější skanzeny z Moravy a Slezska. Které to jsou? To se dozvíte na této stránce.

1. Valašské muzeum v přírodě

Na úpatí majestátných hor Beskyd se nachází Rožnov pod Radhoštěm, což je město místní oblasti nazývané Valašsko. V tomto městě najdete Valašské muzeum v přírodě, které se snaží dochovat alespoň část původního Valašska z přelomu 18. – 19. století. Najdete zde dobové budovy, které jsou vybaveny podle tradičních zvyklostí a možností. Dále se zde odehrává nespočet jarmarků a slavností po celý rok oslavujících různé pohanské i křesťanské svátky.

2. Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

V Příkazích se nachází několik staveb lidové architektury, které tvoří dohromady areál skanzenu hanáckých tradic. Tento areál tvoří usedlost č.p.54 (Kameníčkův grunt), která je památkově chráněná, poté takzvaná Špaletova stodola a přilehlé zahrady s dalšími třemi stodolami.

Návštěvníci zde mohou navštívit expozici bydlení, kde najdou i tradiční způsoby žehlení a praní, kde opravdu nečekejte pohodlí a snadnost moderních spotřebičů. Zemědělské stroje a nářadí, které používali Hanáci na poli najdete umístěné ve stodolách. I ty si můžete prohlédnout a vyzkoušet si například mlácení obilí.

Abyste se zde neztratili, můžete využít komentovaných prohlídek. Nejlepší je tento skanzen navštívit ve speciální dny, kdy se například sklízí obilí, nebo provádí výmlat.

3. Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Jižně od Hané a Valašska se nachází oblast zvaná Slovácko. Oblast vína, slivovice a lidí, kteří „sa nesúdí“. V tomto centru se můžete podívat na tradiční způsoby pálení ovocných pálenek a výroby vína. Dále můžete ochutnat i výrobky, které neodmyslitelně patří tomuto kraji.

Kousek od Modré můžeme také najít Archeoskanzen a Botanickou a sladkovodní expozici nazvanou Živá voda. Co by kamenem dohodil se nachází i významné poutní místo: Bazilika na Velehradě.


V Rožnově pod Radhoštěm se skrývá jeden zajímavý národní poklad. Jedná se o skanzen, který ukazuje život obyvatel regionu Valašska. Pojďme si na něj podívat blíže. Co vše ve skanzenu v Rožnově najdete?

Jedná se o největší české muzeum tohoto druhu. Obsahuje tři areály, které jsou tematicky rozděleny na – Valašskou dědinu, Dřevěné městečko a Mlýnskou dolinu. V poslední jmenované stojí roubené stavby, které jsou originální a byly na toto místo přenesené z okolí a zrekonstruované.

V jednotlivých budovách mohou návštěvníci najít mnoho expozic, které byly vytvořeny na základě opravdových příběhů z osobního a pracovního života z Valašska.

Zakladatelé chtěli vytvořit muzeum, ve kterém to žije. Proto se zde v průběhu roku odehrává nespočet akcí s různým zaměřením. Od prezentace folkloru, zvyků, obřadů, manuálních řemesel a technologií až po běžný život Valachů. Některé z řemesel si můžete vyzkoušet přímo na místě.

Jaké akce se zde odehrávají?

Bohatý program je ve Valašského muzeu v přírodě v každém ročním období. Díky tomu, že lidé měli v průběhu roku velké množství různých akcí

Velikonoce

Největší křesťanský svátek se nazývá Velikonoce. Toto jarní období je spojeno s mnoho tradicemi, které si připomínáme v tomto muzeu v přírodě. Na jaké akce se můžeme těšit o Velikonocích? Známé jsou Velikonoční pozdravy a Velikonoce na Valašsku. Především druhá jmenovaná je celovíkendová akce, kde vystupuje nespočet různých valašských tanečních a pěveckých souborů, jsou zde ukázky lidových valašských tradic a mnoho dalšího

Májové slavnosti

Stavění a především kácení Májky je každoroční podívaná. Mladí branci z vesnice postavili Májku a měli ji chránit celý květen, aby jim ji mládenci z okolních vesnic neshodili. Pokud ji uchránili, mohli tento rok pořádat hody. Pokud ne, tak v tomto roce hodovat nemohli.

Vánoce

Již od Hromnic se ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm udávají zajímavé přednášky související s dobovými zvyky a tradicemi. O adventních nedělích se můžete těšit opět na různé koncerty a zpívání.