Představení Valašského muzea v přírodě


V Rožnově pod Radhoštěm se skrývá jeden zajímavý národní poklad. Jedná se o skanzen, který ukazuje život obyvatel regionu Valašska. Pojďme si na něj podívat blíže. Co vše ve skanzenu v Rožnově najdete?

Jedná se o největší české muzeum tohoto druhu. Obsahuje tři areály, které jsou tematicky rozděleny na – Valašskou dědinu, Dřevěné městečko a Mlýnskou dolinu. V poslední jmenované stojí roubené stavby, které jsou originální a byly na toto místo přenesené z okolí a zrekonstruované.

V jednotlivých budovách mohou návštěvníci najít mnoho expozic, které byly vytvořeny na základě opravdových příběhů z osobního a pracovního života z Valašska.

Zakladatelé chtěli vytvořit muzeum, ve kterém to žije. Proto se zde v průběhu roku odehrává nespočet akcí s různým zaměřením. Od prezentace folkloru, zvyků, obřadů, manuálních řemesel a technologií až po běžný život Valachů. Některé z řemesel si můžete vyzkoušet přímo na místě.

Jaké akce se zde odehrávají?

Bohatý program je ve Valašského muzeu v přírodě v každém ročním období. Díky tomu, že lidé měli v průběhu roku velké množství různých akcí

Velikonoce

Největší křesťanský svátek se nazývá Velikonoce. Toto jarní období je spojeno s mnoho tradicemi, které si připomínáme v tomto muzeu v přírodě. Na jaké akce se můžeme těšit o Velikonocích? Známé jsou Velikonoční pozdravy a Velikonoce na Valašsku. Především druhá jmenovaná je celovíkendová akce, kde vystupuje nespočet různých valašských tanečních a pěveckých souborů, jsou zde ukázky lidových valašských tradic a mnoho dalšího

Májové slavnosti

Stavění a především kácení Májky je každoroční podívaná. Mladí branci z vesnice postavili Májku a měli ji chránit celý květen, aby jim ji mládenci z okolních vesnic neshodili. Pokud ji uchránili, mohli tento rok pořádat hody. Pokud ne, tak v tomto roce hodovat nemohli.

Vánoce

Již od Hromnic se ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm udávají zajímavé přednášky související s dobovými zvyky a tradicemi. O adventních nedělích se můžete těšit opět na různé koncerty a zpívání.

Have any Question or Comment?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *