Moravské skanzeny, které rozhodně stojí za navštívení


Milujete český folklor a české tradice? Pak byste se rozhodně měli podívat na tento článek, ve kterém najdete nejznámější skanzeny z Moravy a Slezska. Které to jsou? To se dozvíte na této stránce.

1. Valašské muzeum v přírodě

Na úpatí majestátných hor Beskyd se nachází Rožnov pod Radhoštěm, což je město místní oblasti nazývané Valašsko. V tomto městě najdete Valašské muzeum v přírodě, které se snaží dochovat alespoň část původního Valašska z přelomu 18. – 19. století. Najdete zde dobové budovy, které jsou vybaveny podle tradičních zvyklostí a možností. Dále se zde odehrává nespočet jarmarků a slavností po celý rok oslavujících různé pohanské i křesťanské svátky.

2. Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

V Příkazích se nachází několik staveb lidové architektury, které tvoří dohromady areál skanzenu hanáckých tradic. Tento areál tvoří usedlost č.p.54 (Kameníčkův grunt), která je památkově chráněná, poté takzvaná Špaletova stodola a přilehlé zahrady s dalšími třemi stodolami.

Návštěvníci zde mohou navštívit expozici bydlení, kde najdou i tradiční způsoby žehlení a praní, kde opravdu nečekejte pohodlí a snadnost moderních spotřebičů. Zemědělské stroje a nářadí, které používali Hanáci na poli najdete umístěné ve stodolách. I ty si můžete prohlédnout a vyzkoušet si například mlácení obilí.

Abyste se zde neztratili, můžete využít komentovaných prohlídek. Nejlepší je tento skanzen navštívit ve speciální dny, kdy se například sklízí obilí, nebo provádí výmlat.

3. Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Jižně od Hané a Valašska se nachází oblast zvaná Slovácko. Oblast vína, slivovice a lidí, kteří „sa nesúdí“. V tomto centru se můžete podívat na tradiční způsoby pálení ovocných pálenek a výroby vína. Dále můžete ochutnat i výrobky, které neodmyslitelně patří tomuto kraji.

Kousek od Modré můžeme také najít Archeoskanzen a Botanickou a sladkovodní expozici nazvanou Živá voda. Co by kamenem dohodil se nachází i významné poutní místo: Bazilika na Velehradě.

Have any Question or Comment?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *