Kdy a jaké akce bývají nejčastěji v českých skanzenech?


Ve skanzenech se odehrává často velké množství různých akcí. Od přednášek, představení, kulturních akcí až po večery s ochutnávkami vína. Pojďme se podávat na různá roční období a akce, které tato období provázejí.

Zima

Zimní období je ve skanzenech spojeno především s dobou adventu, kde především o adventních nedělích bývají ve skanzenech různé ukázky lidových řemesel a výroby cukroví, které k oslavě Vánoc neodmyslitelně patří. Poté jsou ukázány různé vánoční zvyklosti a tradice, které byly pro naše předky důležitou součástí období kolem zimního slunovratu.

Jaro

Mezi zimou a jarem bývají ve skanzenech k vidění také různé akce spojené s tradičním vyháněním zimy a vítáním jara. Podle různých koutů republiky se odehrávají různé akce. Například: pálení Murény, vodění medvěda, masopust a fašankové slavnosti.

A jarní období je spojeno především s největším křesťanským svátkem – Velikonocemi. Ve skanzenech můžete v tomto období navštívit nespočet akcí souvisejících s tímto svátkem. Například zde uvidíte tradiční malování velikonočních vajíček, pletení pomlázky (tataru), nebo tradice spojené s oslavami příchodu jara.

Léto

Léto je spojené především s letními venkovními koncerty, vystoupeními a představeními. Můžete se těšit například na folklorní tance a zpívání, ochutnávky vína a tradičních lokálních pokrmů.

Na jižní Moravě se také v létě odehrává spoustu slavností vína a otevřených sklepů. Například ve Strážnici můžete navštívit jednak skanzen, tak i následnou ochutnávku vína.

Podzim

S podzimem přichází oblíbená čas oslav bohaté sklizně, dožínky, vinobraní. Například v Uherském Hradišti se každoročně na začátku září odehrává skvělá akce spojená s vínem, kde po celém Uherském Hradišti je k ochutnání obrovské množství různých lokálních vín, burčáků a pálenky.

Nenechte si ujít žádnou akci, sledujte náš web a určitě vám nic neunikne.

Have any Question or Comment?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *