2 opravdu známé skanzeny v Čechách. Znáte je, nebo ne?


Když se řekne skanzen, mnoho z nás si představí spíše moravské skanzeny plné krojů, slavností a dobrého pití. Ale i v Čechách najdeme několik budov, které připomínají místní tradice jejich obyvatel. Pojďme se podívat na nejznámější skanzeny v Čechách.

1. Muzeum lidových staveb Kouřim

Celkem 14 staveb nedaleko Kouřimi tvoří areál malebného Muzea lidových staveb. Najdeme zde památky z oblasti východních, severních a středních Čech a díky tomu můžeme na jednom místě porovnat různé regionální odlišnosti v architektuře, způsobu osobního a pracovního života lidí z 17. -19. století.

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Mezi největší klenoty tohoto areálu patří polygonální stodola z Durdic, která je datována až k roku 1684.

Pokud se zde  vydáte, určitě se zastavte i do krásného města Kouřim, kde najdete například Muzeum Kouřimska, kde se dozvíte více o dějinách tohoto regionu. Dále můžete navštívit kostel sv. Štěpána s kryptou sv. Kateřiny.

2. Šrámkův statek v Pileticích

Piletice se nachází kousek od Hradce Králové, dokonce zde můžete dojet místní MHD – linkou 13.

Tento skanzen je tvořen krásnou roubenou obytnou budovou, kamennou bránou a roubenou stodolou. Za nimi se nachází ostatní hospodářské budovy. Na Královehradecku se nedochovalo příliš podobně zachovalých staveb z počátku 19. století. Proto je tato stavba lidové architektury pro tento kraj velmi cenná. Roubená budova s pavlačí, která má dvě patra a je obytná, tvoří nejvýznamnější část tohoto skanzenu.

Na Šrámově statku se odehrávají pravidelné folklórní slavnosti, společenské akce, přehlídky historických řemesel, ale také výstavy a jarmarky. Užít si místní atmosféru můžete ve stylové hospůdce.

Have any Question or Comment?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *